Home Zapasy SREBRNY MEDAL GWIAZDY KLZ
SREBRNY MEDAL GWIAZDY KLZ

0
0

Reprezentant Polski i gwiazda Krajowej Ligi Zapaśniczej Magomedmurad Gadżijew wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy w Nowym Sadzie.

W finale kat. 70 kg w stylu wolnym zmierzył się z reprezentantem Włoch Frankiem Chamizo Marquezem. Pochodzący z Kuby zawodnik to utytułowany zapaśnik, mający na swoim koncie tytuł mistrza świata oraz brązowy medal Igrzysk Olimpijskich. Walka o złoto bardzo zacięta i wyrównana, ale górą był Włoch, wygrywając 4:3. W drodze do finału Gadżijew pokonał kolejno na punkty Bułgara Nikolaya Kurtiewa (5:1), Ukraińca Semena Radulowa (7:1) i Rosjanina Israila Kasumowa (6:4).

Tuż po walce finałowej rozmawialiśmy z Jusupem Abdusalamovem, trenerem kadry wolniaków.
– Murad nie był w optymalnej formie. Do tego podczas mistrzostw nabawił się kontuzji. Walczył na siedemdziesiąt procent swoich możliwości. Kłopoty fizyczne przełożyły się też na „głowę”. Był nieco wycofany w walce o złoto. To nie był ten Murad. Po walce emocje i nerwy puściły, bo Włoch podczas pojedynku, już po gwizdku, uderzył naszego zawodnika. Gadżijew po walce chciał go zapytać, dlaczego ten go uderzył, a ten rzucił się do bicia. To słabe. Najważniejsze będą jednak mistrzostwa świata w Paryżu. Tam Murad wystartuje w olimpijskiej kategorii i tam musi być już w najwyższej formie.

W piątek na matach ME w stolicy Vojvodiny walczyli także Katarzyna Mądrowska (58 kg) i Robert Baran (125 kg). Nie udało im się przebić do strefy medalowej. Baran w pierwszej walce pokonał Greka Ioannisa Kargiotakisa przez przewagę, ale potem uległ 1:2 Węgrowi Danielowi Ligeti.
Polak nie dostał szansy walki w repesażach, bo Węgier następnie przegrał z Turkiem Taha Akgulem. Szansę dostała natomiast Mądrowska, chociaż przegrała (4:12) w pierwszej walce z Norweżką Grace Bullen. Jej rywalka dotarła do finału, a Polka musiała uznać w repesażu wyższość Azerki Natalyi Siniszyn.

GWIAZDA ZAWODOWEJ LIGIgadzhiev
„Murad”, gwiazda Krajowej Ligi Zapaśniczej w pierwszym sezonie zawodowej ligi startował w drużynie AKS-u Białograd i był jej liderem. Pochodzący z Dagestanu zawodnik wygrał wszystkie swoje walki i to bardzo pewnie. Nie było na niego mocnego, mimo że startował w wyższej kat. wagowej, czyli 74 kg. Jego klub zakończył rozgrywki na czwartym miejscu.
29-letni Gadżijew pięć lat temu przyjechał do Polski i tak mu się spodobało, że postanowił zostać w naszym kraju na stałe. Miał na swoim koncie już spore sukcesy, był m.in. mistrzem świata juniorów i wicemistrzem Europy seniorów w barwach Rosji. Pierwsze kroki skierował do klubu AKS Białogard. Po uzyskaniu polskiego obywatelstwa (2014 r.) zdobył srebrny medal I Igrzysk Europejskich, złoty medal mistrzostw Europy i wywalczył kwalifikację olimpijską.
– Dla mnie Polska to mój kraj, a orzeł biały jest moim orłem. Nie wiem, jak na to patrzą inni. Dla mnie jest właśnie tak – mówi Gadżijew.
W Rio na Igrzyskach Olimpijskich nie poszło mu już tak dobrze, ale wszyscy potraktowali, to jak wypadek przy pracy. Gadżijew szybko wrócił do optymalnej formy, co potwierdził w lidze. W tym roku wygrał silnie obsadzony turniej w Rosji i był trzeci podczas Golden Grand Prix Final w Baku.- Powołanie do życia Krajowej Ligi Zapaśniczej to był świetny pomysł. Zawodowe rozgrywki pomogły zapasom. Medialnie zrobiło się głośno o naszej dyscyplinie i to nie tylko w kraju. Wielu ludzi w Rosji pytało mnie o ligę – dodaje „Murad”. Gadżijew w nowym sezonie KLZ będzie startował barwach AKS Piotrków Tryb., drużynowego mistrza Polski.