SPONSORZY
  • krex
  • energo
  • tlo-msz1200-1038x576

 

  1. Home
  2. Koluchstyl
  3. Twórca Koluchstyl
Twórca Koluchstyl

Twórca Koluchstyl

3
0

Wiesław Koluch to twórca pierwszej polskiej sztuki walki Koluchstyl, stworzonej jako pierwsza w XXI wieku nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Stworzenie dyscypliny wynika z doświadczenia 34-u  lat uprawiania sportów sztuk walki, m.in. judo (od którego zaczynał w Gwardii Koszalin przygodę ze sztukami walki pod okiem brązowego medalisty olimpijskiego Mariana Tałaja), kenjitsu, sumo, tai chi chuan, jujitsu. Był reprezentantem Kadry Narodowej Judo, a w latach 1981-87 wielokrotnym medalistą MP. Jest prekursorem polskiego sumo (1997). W latach 1997–2000 był wielokrotnym medalistą MP, ME i turniejów międzynarodowych w sumo. W latach 2001–2008 pełnił funkcję Wiceprezesa Polskiego Związku  Sumo oraz trenera Kadry Narodowej Sumo. W tym okresie zawodnicy  Kadry Narodowej zdobyli ponad 100 medali drużynowo i indywidualnie na ME i MŚ w sumo. W latach 1999–2009 był organizatorem i współorganizatorem wielu imprez sportowych rangi krajowej i międzynarodowej w sumo. Jest sędzią ISF. Na MŚ (Estonia, 2006) pełnił rolę Menadżera Sędziowskiego. W 1999 r. stworzył prywatny  klub sportowy Sumo Koluch Białystok. Sam charytatywnie trenował zawodników, pomagał w  rozwiązywaniu ich problemów i kształtowaniu młodych, często trudnych charakterów. Zawodnicy KS Sumo Koluch zdobyli wiele medali na ME, MP, MŚ.

W 2009 r. Wiesław Koluch stworzył polską dyscyplinę Koluchstyl. Jest to dyscyplina integracyjna, w której walczą zawodnicy z różnych stylów walki. Zorganizował kilkanaście turnieji rangi krajowej, w tym pięciokrotnie Mistrzostwa Polski, oraz turnieje międzynarodowe, w tym czterokrotne Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata.

Wiesław Koluch posiada 9 Dan w Koluchstyl i Jujitsu /stopień profesorski w sztukach walki/ nadany w 2012r. przez WMAO. 20 września 2013 roku odbyły się wybory do Światowej Organizacji Koluchstyl, gdzie Wiesław Koluch jednogłośnie został wybrany Prezydentem tej organizacji. Światowa Organizacja Koluchstyl zrzesza w zarządzie Prezydentów dużych federacji światowych, a Honorowym jej Prezydentem, mocno wspierającym Wiesława Kolucha, jest Aleksander Medved, trzykrotny złoty medalista olimpijski i siedmiokrotny Mistrz Świata w zapasach. Wiesław Koluch pełni również funkcje: Prezesa ZS Koluchstyl,  Prezesa PZS BUDO, Prezesa KS Sumo Koluch, Wiceprezydenta WMAO, Wiceprezydenta EMAO.

Wiesław Koluch otrzymał wiele wyróżnień i  nagród, min: kilka nagród I stopnia od Ministra Sportu, wyróżnienia od Wicemarszałka Sejmu, Krzyż Koronny od Prezydenta WMAO, Złoty Krzyż Zasługi za całokształt działalności od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, nagroda Prezydenta Białegostoku za całokształt działalności sportowej, nagroda Międzynarodowa Inicjatywa Roku 2013 na Podlasiu.

Oprócz sportu Wiesław Koluch ma również inne zainteresowania i obowiązki. Jest biznesmenem, psychologiem i konsultantem z zakresu marketingu i zarządzania. Zajmuje się ezoteryką, dużo podróżuje. Prowadzi badania miejsc mocy, m.in.: w Egipcie, Chinach, Tybecie, łącznie z siedzibą Dalaj Lamy – Potalą, którą przebadał bardzo szczegółowo. Posiada wiele tytułów mistrzowskich z ezoteryki i wiedzy tajemnej tj. reiki (Master Reiki), konchowanie (Cone Master) czy radiestezji.
W dorobku pisarskim Wiesława Kolucha znajduje się sześć książek. Są to „Sumo po polsku” – jedna z pierwszych w Europie książka o sumo, „Kadzidełka i ich sekrety”, „Pierścień Atlantów i inne sekrety zdrowia”, „Potrzeby psychiczne członków grup przestępczych”, „Z pamiętnika polskiego najemnika” i „Pierścień mocy WK i ćwiczenia Koluch Chi”. Jest w trakcie pisania dwóch kolejnych książek z zakresu beletrystyki i sztuk walki. Jest twórcą ćwiczeń uzdrawiających i wzmacniających kręgosłup Koluch Chi oraz pierścienia ochronnego z piramidką WK. Wystąpił w ponad 350 programach telewizyjnych w kraju i za granicą. Od kilkunastu lat prowadzi działalność charytatywną wspomagając dzieci z ubogich rodzin. Jako trener nie pobiera opłat od zawodników,  pracuje charytatywnie.