SPONSORZY
  • krex
  • energo
  • tlo-msz1200-1038x576

 

  1. Home
  2. Kickboxing
  3. Akademickie Mistrzostwa Europy: 8 medali studentów polskich uczelni
Akademickie Mistrzostwa Europy: 8 medali studentów polskich uczelni

Akademickie Mistrzostwa Europy: 8 medali studentów polskich uczelni

0
0

Osiem medali – dwa złote, jeden srebrny i pięć brązowych – zdobyli reprezentanci polskich wyższych uczelni w turnieju kickboxerskim podczas Akademickich Mistrzostw Europy (EUSA), których gospodarzem był Zagrzeb. W klasyfikacji drużynowej Biało-Czerwoni uplasowali się na dobrym 6 miejscu.

Rywalizacja w kickboxingu odbywała się w następujących formułach: Full Contact (-67kg, -71kg, -75kg, -81kg, -86kg mężczyzn, -56kg, -60kg, -65kg kobiet), K-1 Rules (-67kg, -71kg, -75kg, -81kg, -86kg mężczyzn, -56kg, -60kg kobiet), Pointfightingu (-63kg, -74kg, -84kg, +84kg mężczyzn, -55kg, -65kg, +65kg kobiet), Kick Light -63kg, -74kg, -84kg, +84kg mężczyzn, -55kg, -65kg, +65kg kobiet).

Z naszej reprezentacji złote medale zdobyli Paulina Grzegórska w kategorii -65kg i Konrad Kaczmarkiewicz -81kg, a srebrny Weronika Szymczak -60kg – wszyscy w wersji Full Contact.

W pojedynkach finałowych Paulina Grzegórska wygrała jednogłośnie z Turczynką Seymą Nur Akdemir, zaś Konrad Kaczmarkiewicz pokonał niejednogłośnie Węgra Adriana Anselmenta. Z kolei Weronika Szymczak przegrała na punkty z Włoszką Michelą Patullo.

Brązowe medale wywalczyli zaś, również w Full Contact: -56kg Olena Shydlovska, -71kg Jakub Zagórski, -75kg Filip Krata, -75kg Filip Matyśkiewicz, -81kg Bartłomiej Oriański.

Startowali także: Kick Light – Marcin Galos +84kg (ćwierćfinał), Full Contact – Maciej Michalski -75kg (ćwierćfinał), Wojciech Pietrzak -71kg (ćwierćfinał), Mateusz Kupijaj -67kg (ćwierćfinał), K-1 Rules Paweł Białas -71kg (ćwierćfinał), Pointfighting – Marta Pawlikowska -55 kg (ćwierćfinał).

Po długiej, 10-letniej przerwie do kickboxingu wrócił Konrad Kaczmarkiewicz, na co dzień trenujący u bardzo doświadczonego i cenionego trenera Jarosława Rogali i reprezentujący Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie.

– Walka finałowa nie należała do najłatwiejszych, przeciwnik był dobrze przygotowany, zarówno fizycznie, jak i technicznie. Jednakże w każdym momencie pojedynku czułem, że to ja kontroluję jego przebieg i narzuciłem Węgrowi swój styl walki. Skutecznie osłabiałem go z każdą minutą swoim ofensywnym stylem walki – mówi Konrad Kaczmarkiewicz.

Kilka tygodni wcześniej wystąpił także w Pucharze Świata w Budapeszcie. Tam sięgnął po brąz, przegrywając półfinał z Baurzhanem Abdullayevem. Natomiast w finale tego zawodnika z Kazachstanu pokonał Kacper Walczak.

– Podczas Pucharu Świata na Węgrzech miałem swoją debiutancką walkę w formule Full Contact i nieznacznie musiałem uznać wyższość utytułowanego kickboxera z Kazachstanu. Jeśli chodzi o Węgra Adriana Anselmenta, w mojej ocenie to doświadczony zawodnik i nie widziałem znaczącej różnicy w jego poziomie wyszkolenia w porównaniu do kickboxerów, których miałem przyjemność oglądać na PŚ w Budapeszcie – dodał Konrad Kaczmarkiewicz.

Jako bardzo młody chłopak obecny Akademicki Mistrz Europy trenował kickboxing u dobrze znanego i bardzo zaangażowanego szkoleniowca Rafała Karcza w Wejherowie. – Kolega z roku namówił mnie abym wystartował w Akademickich Mistrzostwach Polski w kickboxingu. Tak trafiłem na salę do trenera Rogali i zaczęła się ta przygoda. Niestety z przyczyn finansowych na ten moment nie byłem w stanie poświecić tyle czasu na treningi kickboxingu w Warszawie, ile chciałbym, ponieważ w ostatnim czasie byłem zmuszony do wyjazdu i zwiększenia natężenia pracy zarobkowej kosztem treningów. Głównym celem związanym z kickboxingiem były właśnie EUSA. Jeszcze nie rozmawiałem z trenerem odnośnie kolejnych startów, na które oczywiście jestem otwarty – przyznał Konrad Kaczmarkiewicz.

Polak był dobrze przygotowany taktycznie na finałowego rywala Adriana Anselementa, bowiem oglądał jego półfinałową walkę z Bartłomiejem Oriańskim. – O zwycięstwie przeciwnika przesadziły staż w zawodach kickboxerskich, jak i umiejętności, po prostu okazał się za dobry. Reprezentuję Wyższa Szkołę Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Moimi osiągnięciami na zawodach PZKB są brązowy medal w Pointfightingu i srebrny medal w Kick Light na Akademickich Mistrzostwach Polski – stwierdził Bartłomiej Oriański.

Z tej samej uczelni Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University brązowe medale zdobyli Marcin Galos i Jakub Zagórski.

Z kolei z Uniwersytetu Łódzkiego złoto wywalczyła Paulina Grzegórska, a brąz Filip Krata. Paulina Grzegórska jest beneficjentką programu kariery dwutorowej „Studia i Sport w Uniwersytecie Łódzkim”. Trenerem obydwojga sportowców jest doświadczony szkoleniowiec Stanisław Kołodziejski.

– Start w Akademickich Mistrzostwach Europy oceniam na dobry. Celem był złoty krążek, lecz tym razem rywalizację kończę z brązowym medalem. Po wyniszczającej walce półfinałowej z Chorwatem, musiałem uznać jego wyższość. Miał większe doświadczenie. To dopiero mój drugi start w turnieju międzynarodowym, w roku ubiegłym startowałem na EUG w Łodzi, gdzie niestety nie doszedłem do strefy medalowej. Do zawodów przygotowywałem się pod okiem Stanisława Kołodziejskiego w Łaskim Klubie Sztuk Walki, a w stolicy Chorwacji reprezentowałem AZS Uniwersytet Łódzki. Cieszę się, że mogę przywieźć do Polski medal z tak dużego sportowego wydarzenia. Niedosyt wciąż pozostaje, ale wiem, że cenne doświadczenie zdobyte na Akademickich Mistrzostwach Europy wpłynie korzystnie na moje kolejne starty w kickboxingu. Wcześniej w Akademickich Mistrzostwach Polski wywalczyłem dwa brązowe medale – w 2021 roku w K-1 Rules -71kg, a także w 2022 roku w Full Contact -75kg – powiedział Filip Krata.

Na 5 lokacie z naszych kickboxerów sklasyfikowany został m.in. Paweł Białas ze stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego w K-1 Rules. W ćwierćfinale kategorii wagowej -71kg przegrał z Portugalczykiem Luizem Alexandre.

– Co do samego startu, jestem bardzo zadowolony z przebiegu walki. W pierwszej rundzie doprowadziłem do liczenia Portugalczyka po prawym prostym, drugą rundę zacząłem mega intensywnie licząc na to, że przeciwnik jeszcze odczuwa skutki nokdaunu z pierwszej rundy. Przeważałem zdecydowanie boksersko, co było widoczne na tablicach punktowych, niestety w trzeciej rundzie dała się odczuć zdecydowanie wyższa temperaturę i duszność na sali, co przełożyło się bezpośrednio na moja predyspozycję tlenową. W ostatnich sekundach Portugalczyk odrobił stratę punktową i zwyciężył jednym punktem. Zabrakło odrobiny szczęścia. Mnie pozostaje bardzo duży niedosyt, ponieważ włożyłem w przygotowania dużo serca i zdrowia. Udało mi się pogodzić pisanie pracy magisterskiej i obronę z przygotowaniami, bardzo intensywny okres mojego życia jeśli chodzi o ostatnie trzy miesiące. Stąd też niesmak jeśli chodzi o sama walkę. Za długo w tym sporcie siedzę abym brał do siebie tą porażkę, dla mnie to tylko kolejna lekcja, z której mogę wyciągnąć wnioski, jestem cały i zdrowy i to jest najważniejsze. Zasuwamy dalej z treningami, ponieważ na horyzoncie Puchar Polski K-1 – podsumował Paweł Białas.

Akademickie ME w sportach walki zorganizowano jako European Universities Combat Championships. W chorwackiej stolicy w kickboxingu, judo, karate, taekwondo startowało ponad 1500 zawodniczek i zawodników.

Rok temu latem w Łodzi odbyły się Europejskie Igrzyska Akademickie (European Universities Games). Dorobek polskich kickboxerów to 22 medale – 5 złotych, 10 srebrnych, 7 brązowych. Żadna inna reprezentacja nie wywalczyła tak wielu krążków. Ambasadorką zawodów była Paulina Jarzmik, a rywalizację studentów obserwował Piotr Siegoczyński, prezes Polskiego Związku Kickboxingu. Walki odbywały się w tych samych formułach, co w AME w Zagrzebiu: ringowych K-1 i Full Contact oraz planszowych Pointfighting i Kick Light.

Natomiast w AME 2023 w Chorwacji najlepsze były reprezentacje studentów z Węgier 21 medale (8-8-5), Ukrainy 10 (4-2-4), Turcji 13 (3-3-7).

Wyniki walk finałowych i półfinałowych reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy 2023 w Zagrzebiu:

Full Contact

finały

-65kg Paulina Grzegórska (Polska) – Seyma Nur Akdemir (Turcja) zwyc. Pauliny Grzegórskiej

-60kg Weronika Szymczak (Polska) – Michela Patullo (Włochy) por. Weroniki Szymczak

-81kg Konrad Kaczmarkiewicz (Polska) – Adrian Anselment (Węgry) zwyc. Konrada Kaczmarkiewicza

półfinały

-65kg Paulina Grzegórska (Polska) – Merve Akan (Turcja) zwyc. Pauliny Grzegórskiej

-56kg Olena Shydlovska (Polska) – Guler Deniz (Turcja) por. Oleny Shydlovskiej

-71kg Jakub Zagórski (Polska) – Mykyta Kitchenko (Ukraina) por. Jakuba Zagórskiego

-75kg Filip Krata (Polska) – Matej Babić (Chorwacja) por. Filipa Kraty

-75kg Filip Matyśkiewicz (Polska) – Yevhenii Vovk (Ukraina) por. Filipa Matyśkiewicza

-81kg Bartłomiej Oriański (Polska) – Adrian Anselment (Węgry) por. Bartłomieja Oriańskiego.