SPONSORZY
  • krex
  • energo
  • tlo-msz1200-1038x576
  1. Home
  2. Judo
  3. II Ogólnopolski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych podczas „Go Active Show”
II Ogólnopolski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych podczas „Go Active Show”

II Ogólnopolski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych podczas „Go Active Show”

0
0

60 zawodników i zawodniczek z 8 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych i ok. 10 klubów wzięło udział podczas targów „Go Active Show” w II Ogólnopolskim Turnieju Judo Olimpiad Specjalnych. Medalistom Światowych Letnich Igrzysk nagrody wręczył Jacek Zawadka, prezes Polskiego Związku Judo.

– Turniej rozgrywany podczas „Go Active Show” w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie był bardzo ważnym wydarzeniem dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, polskiego judo i Olimpiad Specjalnych. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w zawodach i uhonorować medalistów tegorocznych Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – mówił prezes PZJudo Jacek Zawadka.

Reprezentanci Polski w judo zadebiutowali w marcu w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, rozgrywanych w Abu Dhabi i Dubaju. Srebrne medale wywalczyli wówczas elblążanin Marcin Liszcz, trenujący w Klubie Olimpiad Specjalnych „Oni w ATAK-u” Oddział Regionalny Warmińsko-Mazurski, i Angelika Stachowiak, zawodniczka Akademii Judo Poznań i uczennica Zespołu Szkół nr 101 w stolicy Wielkopolski.

– Oboje wystartowali w II Ogólnopolski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych podczas „Go Active Show” w Nadarzynie – Angelika Stachowiak zajęła 1 miejsce w swojej grupie, a Marcin Liszcz uplasował się na 3 lokacie. Łącznie rozdanych zostało 18 kompletów medali, choć oczywiście sport w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną jest na 2 miejsce. Dla nich jest bardzo istotne, że mogą się spotkać i porozmawiać – mówi Dariusz Migdałek, trener i nauczyciel Angeliki Stachowiak.

Jak dodał, zawodniczka pochodząca z miejscowości Drwęsa w gminie Dopiewo (powiat poznański) trenuje judo 2-3 razy w tygodniu od ok. 4 lat.

– W Akademii Judo Poznań trenuje ok. 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną i 2 z niepełnosprawnością ruchową. Pod tym względem jesteśmy największym klubem w Polsce i mamy nadzieję, że za 4 lata podczas kolejnej edycji Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych (prezesem w Polsce jest Anna Lewandowska, żona piłkarza reprezentacji Roberta Lewandowskiego) będziemy mogli wystawić znacznie większą grupę judoków. W ZEA Światowa Federacja przyznał nam 2 miejsca i obie wspomniane osoby stanęły na podium – powiedział Dariusz Migdałek.

Judocy z niepełnosprawnością intelektualną startują w różnych turniejach krajowych i zagranicznych. – A już wkrótce w podpoznańskim Luboniu czeka nas kolejna edycja Mistrzostw Polski Niepełnosprawnych. Chcemy aby ci sportowcy mieli możliwość rozwijania swojej pasji i umiejętności – dodał trener judo.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną, a jedną z misji tego ruchu jest uświadamianie i udowadnianie, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.