Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: Biało-Czerwoni z 36 medalami, w tym 7 złotymi
W tureckiej Antalyi zakończyły się udane dla reprezentantów Polski Mistrzostwa Europy w kickboxingu. Biało-Czerwoni zdobyli 36 medali – 7 złotych, 12 srebrnych, 17 brązowych. Gratulujemy wszystkim zawodnikom, trenerom w kadrze i klubach oraz całemu Polskiemu Związkowi Kickboxingu, kierowanemu przez Prezesa Piotra Siegoczyńskiego.
W sobotnich walkach finałowych, w ostatnim dniu turnieju, w formule light contact Karolina Słodkowska (-65kg) przegrała ze Słowenką Larisą Żagar Slemensek, zaś w low kicku Barbara Nalepka (-52kg) z zawodniczką gospodarzy Zelihą Dogan. O złote medale Polacy stoczyli 8 walk z Turkami, a bilans okazał się remisowy.
Wczoraj po złote krążki sięgnęli: w K-1 Rules: -52kg Iwona Nieroda-Zdziebko, -56kg Martyna Kierczyńska (aktualna Mistrzyni Świata), -81kg Bartosz Dołbień, +91kg Robert Dochód, w light contact: -74kg Adrian Durma, w kick light Mistrzowie Świata: -94kg Michał Grzesiak, +94kg Rafał Gąszczak.
W klasyfikacji medalowej polscy kickboxerzy na bardzo dobrym 5 miejscu w Europie. Pod względem liczby zdobytych medali przed nami tylko Turcja 65 (19-19,27). Na podium stanęli zawodnicy i zawodniczki z 36 krajów.
Bilans medalowy reprezentacji Polski:
Złote medale (7)
K-1 Rules-52kg Iwona Nieroda-Zdziebko-56kg Martyna Kierczyńska-81kg Bartosz Dołbień+91kg Robert Dochód
light contact-74kg Adrian Durma
kick light-94kg Michał Grzesiak+94kg Rafał Gąszczak
Srebrne medale (12)
light contact-65kg Karolina Słodkowska+94kg Bartosz Słodkowski
low kick-52kg Barbara Nalepka-91kg Dominik Grzęda
K-1 Rules-65kg Aleksandra Niewiadomska-71kg Kamil Dychała
Full Contact-48kg Aleksandra Mądraszewska-56kg Paulina Saczuk+70kg Ewa Kauch-81kg Kacper Walczak+91kg Aleksander Stawirej
Pointfighting-55kg Malwina Strzelecka
Brązowe medale (17)
Light Contact-69kg Oskar Zawiślak-84kg Piotr Kołakowski-94kg Filip Chmera-89kg Roman Bushchak
Low Kick-60kg Amelia Cymerman+91kg Andrzej Sabaciński
K-1 Rules-48kg Dominika Chylińska+70kg Marta Janikowska-57kg Krystian Rozkosz-60kg Mariusz Lach-67kg Jakub Tymiński
Kick Light-70kg Paulina Stenka-84kg Arkadiusz Lasek
Full Contact-65kg Julia Stasiuk-75kg Jakub Pokusa-91kg Karol Karczmarek
Pointfighting-79kg Krystian Biś
Aż 11 medali zdobyli Polacy w formule K-1 Rules. Trener Witold Kostka powiedział:
– Jeszcze raz podkreślę, że wraz z trenerem Łukaszem Rambalskim jesteśmy pod wrażeniem występu naszych reprezentantów. Iwona Nieroda-Zdziebko po 10 latach, ponownie w Turcji, została Mistrzynią Europy. To bardzo doświadczona, utytułowana kickboxerka, 6-krotna Mistrzyni Świata. Bardzo młoda 20-letnia Martyna Kierczyńska rok po roku została Mistrzynią Świata i Europy. Za nią bardzo trudny finał z Turczynką. Walka równa do 3 rundy, kiedy Martyna jeszcze podkręciła tempo, a rywalka siadła kondycyjnie.Znakomicie w debiucie w Mistrzostwach Europy spisał się Robert Dochód, który sprawił olbrzymią niespodziankę. W finale wygrał ze srebrnym medalistą The World Games.Mnóstwo emocji było w walce o złoto Bartka Dołbienia z przeciwnikiem z Turcji. Przy prowadzeniu 2:1 Bartke dostał ostrzeżenia za – zdaniem sędziów – klinczowanie, ale po chwili trafił kolanem na głowę i tym samym nie było wątpliwości, kto jest lepszy. Ale sędziowie uznali, że był łokieć. Dopuszczono Turka do walki, a naszego zawodnika ukarano jeszcze jednym ostrzeżeniem. Doszło do dużego zamieszania, po interwencji sędziów zmieniono niesłuszny wynik 1:2 i wygrał Polak 2:1.Bardzo udany start zanotowali także srebrni medaliści Kamil Dychała oraz Aleksandra Niewiadomska. Z 3 wygranych walk, w dwóch Kamil zwyciężył przed czasem. Szkoda, że finału nie miał w sobotę, bo zabrakło trochę czasu na regenrację oraz odpoczynek po ciężkiem półfinale. Z kolei Ola Niewiadomska poczyniła progres w porównaniu do Mistrzostw Świata i też wypadła bardzo solidnie.
O swoich sukcesach mówili nasi reprezentanci:
Bartosz Dołbień:
– To była bardzo emocjonująca i dramatyczna walka. Wiedziałem, że aby wygrać, muszę skończyć Turka przed czasem ze względu na stronnicze sędziowanie. Jak się okazało nawet to miało nie wystarczyć. Kiedy sędzia poddał mojego przeciwnika po kolanie na głowę, usłyszałem protest o rzekomym uderzeniu łokciem. Postanowiono wznowić walkę od połowy 3 rundy. Turek, który po długiej przerwie odpoczął, rzucił się aby nadrobić punkty. Aby walki nie przegrać postanowiłem klinczować, za co dostałem upomnienie i minus punkt. Przewaga punktowa przeszła na korzyść mojego przeciwnika w ostatniej sekundzie walki. Na szczęście sędziowie sprawdzili nagranie, na którym widać ,że nokaut był przepisowy i to moja ręka powędrowała do góry. Jest to mój pierwszy złoty medal na zawodach tej rangi w drugim starcie. W 2018 roku wygrałem jedną walkę, a drugą przegrałem.
Robert Dochód:
– Pojedynek finałowy był wyrównany przez trzy rundy, nikt nie zyskał zdecydowanej przewagi. Wygrałem małą różnicą punktów, udawało mi się przepuszczać kopnięcia Chorwata i oddawać niskimi kopnięciami, za co dostawałem punkty. Był to mój pierwszy start na imprezie rangi mistrzostw Europy. Trenuję kickboxing 6 lat, mam na swoim koncie tytuł Mistrza Polski low kick z 2020 roku i Mistrza Polski K-1 z 2022 roku.
Trener Patryk Zaborowski (kick light):
– Ten czempionat mogę określić jednym słowem 2:1. Pięć walk o strefę medalową zakończyło się remisem ze wskazaniem bądź wygrana różnica jednego uderzenia. Mimo to sztab trenerski w składzie Piotr Nasulewicz, Seweryn Szczepankowski i ja, oceniamy bardzo dobrze ten występ w Antalyi. Budujemy nowy skład kadry, a wielu z tegorocznych reprezentantów kick light miało swój debiut w Mistrzostwach Europy. Wyciągamy wnioski szkoleniowe i po krótkiej przerwierRuszamy dalej do kadrowej pracy.Naszym priorytetem jest zdobycie 3 tytułów Mistrza Świata przez Michała Grzesiaka i Rafała Gąszczaka. Obydwaj deklarują start w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata w Portugalii. Po raz kolejny o krok od finału była Paulina Stenka i w jej przypadku upatrujemy walki o zloto w najbliższym czasie. Czekamy na powrót Rogera Garbaczewskiego. Tak jak wcześniej wspominaliśmy budujemy nową drużynę, a dołączenie kolejnych zawodników do trzonu kadry jest kwestia czasu.
Trener Bartosz Baczyński (pointfghting):
– Występ kadry oceniam jako bardzo dobry. Świetnie zaprezentowali się przede wszystkim Malwina Strzelecka, zdobywając srebrny medal, a także jej klubowy kolega Krystian Biś, który wywalczył medal brązowy. Dobrze zaprezentowali się także Maciej Kasprzyk i Mateusz Dylawerski. Niestety u nich zabrakło jeszcze obycia i doświadczenia na tak dużych imprezach. O ile Mateusz jest u schyłku swojej sportowej kariery, o tyle bardzo liczę na Maćka, ponieważ jest zawodnikiem bardzo pracowitym i perspektywicznym. W turnieju udział wzięli także Roman Bushchak i Mateusz Nowak, dla których pointfighting nie jest formułą główną, a mimo to wykazali się dużą chęcią zwycięstwa na macie i zawalczyli na maksimum swoich możliwości.Polski pointfighting w kategorii wiekowej seniorów bardzo potrzebował sukcesu i za taki uważam ten start w Turcji. Widać, że mamy mocny filar w postaci Malwiny i Krystiana, którzy są obecnie najlepszymi zawodnikami w Polsce. W przyszłym roku do seniorów przechodzą również doświadczeni juniorzy, którzy zasilą nasze szeregi. Liczę, że dzięki ciężkiej pracy całej kadry trenerskiej, od kadetów przez juniorów do seniora, uda nam się wyszkolić silną kompletną kadrę. Pierwsze sukcesy już widać.
Trener Radosław Laskowski (full contact):
– Zdobywamy 8 medali, 3 brązowe i 5 srebrnych. Oczywiście, mimo wielu medali i 4 kwalifikacji na Europejskie Igrzyska Olimpijskie zawsze jest lekki niedosyt. Brakuje tej wisienki na torcie. Prawo startu na EIO w Krakowie wywalczyli: Kinga Szlachcic, Oskar Sobański, Jakub Pokusa i Robert Krasoń.W naszym sporcie Mistrzostwa Europy są zdecydowanie trudniejsze od Mistrzostw Świata, bo generalnie wszystkie europejskie federacje są bardzo silne.Dlatego cieszy aż 8 medali i aż 5 finałòw. Takim moim cichym „czarnym koniem” był Kacper Walczak, debiutujący na tak dużej imprezie w dobrze obstawionej wadze 81kg , który spisał się naprawdę wspaniałe. Myślę, że jeszcze czeka go długa kariera, bo to bardzo pracowity zawodnik.Co do krajów, dzieje się to czego się spodziewałem. Turcja z niebytu sportowego dzięki konsekwentnej pracy i wielkich nakładów finansowych zaczyna wychodzić na pierwszy plan, tj. 8 finałòw, 5 wygranych.
Trener Leszek Jobs (light contact):
– Dzisiejszy finał Karoliny od początku nie ułożył się po naszej myśli. W naszej ocenie delikatnie mówiąc sędziowie byli bardziej przychylni zawodniczce ze Słowenii, a czyste trafienia Karoliny bardzo rzadko punktowali.Nasza Kadra Light Contact Seniorów PZKB poleciała do Turcji w bardzo odmłodzonym składzie. Pierwszy start w gronie seniorów na imprezie tej rangi odnotowali Oskar Zawiślak, Filip Chmera, Roman Buschak, którzy wywalczyli brązowe medale. Dużym wzmocnieniem byli Karolina i Bartek Słodkowscy, którz debiutowali w tym roku w kickboxingu. Oboje zdobyli srebrne medale Mistrzostw Europy.Zawodnicy, którzy od lat są w reprezentacji light contact również spisali się bardzo dobrze: Adrian Durma został Mistrzem Europy, a Piotr Kołakowski brązowym medalistą Mistrzostw Europy. Nie udało się zdobyć medalu medalistom Mistrzostw Świata: Monice Puzio- Nieszporek, Ani Knobel i Krystianowi Rzepce. Natomiast wszyscy zawodnicy walczący o przepustki na Igrzyska Europejskie, które odbędą się w 2023 w Polsce, zdobyli je i wystąpią w Krakowie:
Karolina Słodkowska:
– Moja dzisiejsza przeciwniczka była bardzo dobrze przygotowana, widać, że przerabiała moje walki. Zyskała przewagę w pierwszej rundzie i mimo moich prób, nie udało się tej straty odrobić. Na pewno wyciągnę wnioski i zwiększę swój wachlarz technik tak, aby nie dać się zaskoczyć kolejnym razem.Wiadomo, że oboje z mężem Bartkiem mieliśmy apetyt na złoty medal, ale jak już trochę ochłonęliśmy, to zgodnie stwierdzamy, że Wicemistrzostwo Europy to świetny wynik jak na debiut w kickboxingu na imprezie tej rangi, a jednocześnie motywacja do dalszego rozwoju.
Trener Andrzej Garbaczewski (low kick):
– Co do wczorajszej walki finałowej Dominika Grzędy z Turkiem, to nie była walka z zawodnikiem, ale z sędzią prowadzącym pojedynek, który ewidentnie miał zadanie doprowadzić do wygranej reprezentanta gospodarzy. Turek powinien być liczony dwukrotnie w 3 rundzie i przynajmniej dwa ostrzeżenia za trzymanie za głowę i trzymanie za ręce Dominika. Niestety, widać było, że skład sędziowski ,który wybrał kierownik ringu nr 2 Turek, był tak dobrany, by mieli wygrywać zawodnicy z Turcji. Krótki przykład Bartka Dołbienia, który znokautował Turka kolanem, a po zakończeniu walki cofnęli wszystko. Walka trwała dalej…Jestem zdegustowany sędziowaniem w Turcji dla Turków, po prostu nie dowierzam. Basia zawalczyła tak jak umiała najlepiej, włożyła całe serce w tę walkę, ale zawodniczka z Turcji była lepsza, skoczna, dobrze kopiąca.Spodziewałem się 6 medali, są 4, ale liczyłem tez na Damiana Rolla i Bartka Mienciuka, którzy niestety nie mogli wystartować.Wszystkich muszę pochwalić, bo to jest młoda kadra, która niewiele walczyła w tym roku, mieliśmy mało startów, mały budżet, ale mamy duże plany na następny rok.
Barbara Nalepka:- Niestety walka nie poszła po mojej myśli. Przeciwniczka była bardzo szybka i bardzo mocno kopała. W pierwszych rundach plan był taki, aby na nią czekać, a gdy podejdzie miałam kontrować. To nie wyszło, gdyż mój styl jest mocno ofensywny. A gdy już zmieniliśmy taktykę i zaatakowałam w 3 rundzie było już za późno. Nie zdążyłam nadrobić punktów. Jest mały niedosyt, ale jestem mega zadowolona z tego turnieju. Do finału wyszłam z kontuzjami, uszkodzonym żebrem i prawą ręką, lecz chciałam zaryzykować i zawalczyć . Uważam, że sędzina powinna reagowac ostrzeżeniami oficjalnymi, bowiem rywalka wiele razy faulowala, ale tylko ostrzegała ją werbalnie.Wiem nad czym mam pracować, aby na Mistrzostwach Świata nie popełnić tych samych błędów i wrócić ze złotem.