Relacja z drugiego dnia Mistrzostw Świata w zapasach. W rywalizacji w stylu klasycznym wystąpili Arkadiusz Kułynycz (87 kg), Gevorg Sahakyan (67 kg) i Tadeusz Michalik (97 kg).
W drugim dniu rywalizacji w Mistrzostwach Świata wystąpiło trzech reprezentantów polski w stylu klasycznym, aktualnych stypendystów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Gevorg Sahakyan: kategoria wagowa do 67 kg,
Arkadiusz Kułynycz: kategoria wagowa do 87 kg,
Tadeusz Michalik: kategoria wagowa do 97 kg,
Gevorg Sahakyan rywalizujący w kategorii wagowej do 67 kg, w pierwszej walce zmierzył się z reprezentantem Szwecji Danielem Mettiasem Soini. Szwed jako pierwszy stracił punkt za pasywność w walce. Sahakyan otrzymał szansę w przymusowym parterze i wykorzystał ją. W efektowny sposób wyniósł swojego przeciwnika i wykonał rzut za 4 punkty. Kilka chwil później wykonał wózek za 2 punkt. Walka zakończyła się rezultatem 7:0 dla reprezentanta Polski.
W drugim starciu przeciwnikiem Gevorga był Edgaras Venckaitis z Litwy. Przewaga doświadczenia Sahakyana była widoczna od pierwszych sekund. Pojedynek zakończył się przewagą techniczną naszego reprezentanta i awansem do ćwierćfinału.
W ¼ finału przeciwnikiem Gevorga był Mohamed Ibrahim Elsayed z Egiptu. Pojedynek stał na wysokim poziomie, o czym świadczy wynik (9:9). Sahakyan jako pierwszy został skierowany do przymusowego parteru i Egipcjanin wykorzystał to, wykonując rzut za 4 punkty i w chwilę później zdobył dwa kolejne. Przy stanie 0:7 Sahakyan rozpoczął pogoń. Sukcesywnie odrabiał straty doprowadzając do remisu, ale Egipcjanin miał wyżej punktowane akcje techniczne i to on zapewnił sobie kwalifikację olimpijską na Igrzyska w Tokio. Egipcjanin przegrał w półfinale i Sahakyan stracił szansę na repasaże.
W kategorii wagowej do 87 kg, Arkadiusz Kułynycz pewnie pokonał w pierwszej walce utytułowanego reprezentanta Finlandii, Ramiego Hietaniemi (9:2) i awansował do kolejnej rundy.
W drugiej walce przeciwnikiem Kułynycza był Aleksander Komarov z Rosji. Początkowo walka układała się po myśli naszego zawodnika. Problem pojawił się gdy Polak próbował wybronić pozycję w parterze i doznał kontuzji prawego barku. Komarov wyczuł słabość zawodnika z Radomia i szybko zakończył walkę wygrywając przez przewagę techniczną.
Tadeusz Michalik, na co dzień walczący w wadze do 87 kg, po przegranej rywalizacji krajowej z Kułynyczem, został zgłoszony kategorię wyżej. Ważąc 6 kg poniżej limitu walczył skutecznie. W pierwszym pojedynku pokonał reprezentanta Korei Południowej, Seyeol LEE.
W kolejnej walce Michalik nie pozostawił złudzeń reprezentantowi Szwecji pokonując go pewnie 9:1 i zapewniając sobie awans do ćwierćfinału, w którym trafił na Rosjanina Musę Evloeva, któremu uległ przegrywając przez przewagę techniczną.
Rosjanin wygrał walkę półfinałową, dając w ten sposób szansę Michalikowi na jutrzejsze repasaże. Stawką nie tylko są medale, ale i olimpijska kwalifikacja.
Do igrzysk olimpijskich kwalifikuje się sześciu zawodników zajmujących czołowe miejsca (od 1 do 5) rywalizujących w sześciu kategoriach wagowych (60 kg, 67 kg, 77 kg, 87 kg, 97 kg, 130 kg). Zawodnicy, którzy uplasują się na niższych lokatach będą mieli szansę wywalczyć bilet na igrzyska w turniejach kwalifikacyjnych w 2020 roku.
Pierwszy turniej odbędzie się w dniach 19-22 marca w Budapeszcie. Drugą i ostania szansę zawodnicy otrzymają podczas światowego turnieju kwalifikacyjnego w Sofi, który zostanie rozegrany w dniach 30.03-3.04.2020
Jutro do walki przystąpią kolejni zawodnicy stylu klasycznego.
W kategorii do 60 kg zobaczymy Michała Tracza, 77 kg wystąpi Edgar Babayan oraz w najcięższej kategorii do 130 kg będzie nas reprezentował Rafał Krajewski.





