
Podlaskie mistrzowskie szkoły w Koluchstyl
Turniej Młodzi Wojownicy Podlasia w Koluchstyl cieszy się coraz większą popularnością. 9 maja odbyła się 8 edycja, w której udział wzięło 560 zawodników z 22 placówek szkolnych. Zawody miały nad sobą aż 7 patronów – Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Starosta Powiatu Białostockiego, Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny, Prezes Krajowego Zrzeszenia LZS i Posłanka na Sejm RP Barbara Okuła. Rozdanych zostało około 560 koszulek do walk, 560 dyplomów, 560 medali. Liczby świadczą o tym, że podlaski turniej Koluchstyl z roku na rok jest coraz bardziej popularny.
Turniej Młodzi Wojownicy Podlasia dostarcza wiele emocji i radości nie tylko młodym, walecznym uczestnikom, ale również organizatorom. Wielką przyjemnością jest oglądanie walk młodych ludzi, którzy potrafią walczyć fair play, którzy cieszą się nie tylko z własnych osiągnięć, ale również z wygranych swoich kolegów. Bez zazdrości, bez konfliktów.
O potrzebie organizacji turnieju przekonali się Katarzyna i Wiesław Koluch, którzy odwiedzili zwycięzców turnieju. Prezes Związku Sportowego Koluchstyl Katarzyna Koluch i prezes Światowej Organizacji Koluchstyl Wiesław Koluch udali się do 7 placówek, w których przeprowadzili miłe rozmowy z dyrekcją i nauczycielami wychowania fizycznego. Nauczyciele zgodnie stwierdzali, że organizacja zawodów w bardzo intuicyjnej, bezpiecznej dyscyplinie, polskiej dyscyplinie, w której wystąpić mogą dzieci bez większych przygotowań jest bardzo zasadna. Start młodego człowieka w zawodach, wygrana, medal, podium, wszystko to podnosi poczucie jego wartości. Każdy czuje się doceniony, dowartościowany. Niektórzy zobaczyli też potrzebę wprowadzenia Koluchstyl na lekcje wychowania fizycznego, tak jak dzieje się to w Indonezji czy Mongolii. Walka na kolanach, w kole o średnicy 230 cm jest bardzo bezpieczna, rozwojowa i stanowi pierwszy krok do uprawiania innych dyscyplin tj. chociażby judo czy zapasy. Przypomnieć należy, że regulamin Koluchstyl wyklucza u dzieci wszystkie niebezpieczne techniki. Dopuszczone są jedynie wypchnięcia, trzymania i przerolowania.
Spotkania w szkołach przebiegały w bardzo serdecznych, przyjaznych pogawędkach. Przyznać należy, że w naszych szkołach pracują bardzo kompetentni ludzie – dyrekcja, nauczyciele, personel szkolny – wszyscy sympatyczni, pomocni, otwarci na drugiego człowieka, z ogromną empatią i z zaangażowaniem w swoją pracę. Młodzież w szkołach jest bardzo grzeczna, z uśmiechem i dzień dobry na ustach. I niewątpliwie jest to m.in. zasługa szkół.
Szkoły, które w klasyfikacji drużynowej osiągnęły największą ilość punktów zajęły trzy punktowane miejsca. Katarzyna i Wiesław Koluch wręczyli dyrektorom szkół dyplomy pochwalne, puchary i bony pieniężne na zakup sprzętu sportowego w Hurtowni Kaja, a opiekunowie grup, nauczyciele wychowania fizycznego otrzymali podziękowania w formie dyplomów.
I miejsce
Zespół Szkół w Kleosinie – puchar, dyplom i bon pieniężny odebrał dyrektor Marcin Hodun.
Szkoła Podstawowa Nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski – puchar, dyplom i bon pieniężny odebrała dyrektor Ewa Maria Chociej oraz nauczyciele Izabela Bartoszuk, Anna Zimnoch-Kalicka i Przemyslaw Szwed.
II miejsce
Zespól Szkół w Księżynie – puchar, dyplom i bon pieniężny odebrał dyrektor Mirosław Guzewicz. Specjalne podziękowanie skierowane jest również do wicedyrektora Marka Piwko za przygotowanie zawodników do zawodów Koluchstyl odbywających się w różnych częściach kraju.
Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie – puchar, dyplom i bon pieniężny odebrała wicedyrektor Dorota Mancewicz oraz nauczyciele Kamil Kwasiborski i Marcin Kmita.
Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku – puchar, dyplom i bon pieniężny odebrała dyrektor Anna Satuła oraz nauczyciele Małgorzata Dąbrowska i Daniel Siegień.
III miejsce
Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3 w Białymstoku – puchar, dyplom i bon pieniężny odebrała dyrektor Ewa Sajewicz i nauczyciel Daniel Duzikowski.
Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 3 „Pietrasze” w Białymstoku – puchar, dyplom i bon pieniężny odebrali dyrektor Andrzej Czesław Wróblewski i wicedyrektor Edyta Komło oraz nauczyciel Tomasz Botwina.
Serdeczne podziękowania za wsparcie zawodów skierowane jest do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Gminy Juchnowiec Kościelny oraz do prezes firmy Żyrafka Olgi Miskovej i firmy Everom.
Zawody Koluchstyl to niewątpliwie ogromna promocja dla naszego regionu jak i kraju. Przy okazji wszystkich imprez Koluchstyl odbywających się na całym świecie, zawsze mówi się o miejscu skąd pochodzi dyscyplina, czyli o Polsce.







