SPONSORZY
 • krex
 • energo
 • tlo-msz1200-1038x576

 

 1. Home
 2. Karate
 3. Politechnika Białostocka zorganizowała Akademickie Mistrzostwa Polski w Karate WKF. W walkach wystartowało 143 zawodników z 36 uczelni!
Politechnika Białostocka zorganizowała Akademickie Mistrzostwa Polski w Karate WKF. W walkach wystartowało 143 zawodników z 36 uczelni!

Politechnika Białostocka zorganizowała Akademickie Mistrzostwa Polski w Karate WKF. W walkach wystartowało 143 zawodników z 36 uczelni!

0
0

Politechnika Białostocka była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w karate WKF (wg standardów World Karate Federation). Dwudniowe wydarzenie zgromadziło 143 utalentowanych karateków z 36 uczelni z całej Polski. Odbyło się w dniach 12-13 kwietnia 2024 r. na matach Akademickiego Centrum Sportu PB.

Zawody sportowe tej rangi, w tej dyscyplinie sportowej, nasza uczelnia zorganizowała po raz pierwszy. Karate jest nam jednak szczególnie bliskie, bo od kilku lat kibicujemy utalentowanym w tym sporcie studentom PB. W roku 2023 r. nasi reprezentanci wywalczyli wicemistrzostwo w kategorii uczelni technicznych czytaj więcej: Politechnika Białostocka została wicemistrzem w AMP w Karate WKF! a nasza studentka – Klaudia Arleta Sokołowska otrzymała złoty medal w karate kumite kobiet.

W oficjalnym otwarciu zawodów i wręczeniu medali AMP 2024 w karate WKF uczestniczyła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

– Sport łączy ludzi! Na tych zawodach szczególnie widać emocje, ducha rywalizacji i energię u młodych ludzi. Walki na matach są bardzo dynamiczne. Politechnika Białostocka posiada infrastrukturę niezbędną do prowadzenia zawodów rangi ogólnopolskiej, ale co jeszcze ważniejsze mamy ludzi, którzy z pasją i talentem angażują się w ich organizację. AMP-y zawsze budzą zainteresowanie, co siłą rzeczy pozytywnie przekłada się na uczelnię – gospodarza. Cieszę się, że działania uczelnianego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Klubu AZS PB przyczyniają się do budowania marki Politechniki Białostockiej – mówiła rektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

AMP w karate WKF w Białymstoku rozegrano w konkurencjach kata oraz kumite. W każdej z nich był podział na zmagania indywidualne oraz drużynowe kobiet i mężczyzn. Kumite indywidualne odbyło się w podziale na 5 kategorii wagowych wśród kobiet i 5 kategorii wagowych wśród mężczyzn.

Na liście startowej nie zabrakło wielu znakomitych krajowych zawodników. Był wśród nich reprezentant Politechniki Gdańskiej, Michał Bąbos, który ma za sobą występy w reprezentacji Polski na mistrzostwach świata i Europy. Przed rokiem, podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, zajął trzecie miejsce w konkurencji kumite w wadze do 84 kg.

– Sama organizacja zawodów stała na najwyższym poziomie, zawody przebiegały sprawnie. Organizatorzy nie mieli łatwego zadania, ale wszystko było jak najbardziej w porządku – mówił Michał Bąbos.

W klasyfikacji generalnej AMP w karate WKF na pierwszym miejscu znalazła się Politechnika Gdańska z liczbą 50 punktów, na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Gdański z liczbą 48 punktów. Trzecie miejsce należy do Politechniki Łódzkiej, której udało się zdobyć 46 punktów.

W klasyfikacji uczelni technicznych Politechnika Białostocka uplasowała się na miejscu trzecim. Po Politechnice Łódzkiej (2 miejsce) oraz Politechnice Gdańskiej (1 miejsce).

Reprezentanci Politechniki Białostockiej osiągnęli imponujące wyniki, zdobywając medale w różnych kategoriach:

 • Damian Grzegorczuk (student Wydziału Elektrycznego): srebrny medal w kumite mężczyzn w kategorii -75 kg.
 • Krystian Leusz (student Wydziału Inżynierii Zarządzania): srebrny medal w kumite mężczyzn w kategorii -67 kg.
 • Jakub Chłus (student Wydziału Elektrycznego): srebrny medal w kumite mężczyzn w kategorii -60 kg.
 • Klaudia Sokołowska (studentka Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku): brązowy medal w kumite kobiet -50 kg
 • Gabriela Olizarowicz (studentka Wydziału Elektrycznego) : brązowy medal w kumite kobiet +68 kg

Gratulacje dla całej drużyny Politechniki Białostockiej oraz wszystkich indywidualnych medalistów!

Organizatorem głównym AMP 2024 w karate WKF był Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej we współpracy z Klubem Środowiskowym AZS Województwa Podlaskiego. Patronatów honorowych udzielili: Rektor Politechniki Białostockiej, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku.

Partnerzy AMP w Karate WKF: Politechnika Białostocka, Miasto Białystok, Województwo Podlaskie, Polska Unia Karate Polskiego Związku Sportowego.

Patronat medialny: Radio Akadera, TVP3 Białystok.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki AMP 2024 w karate WKF w Białymstoku