Rozgrywki PWPW KLZ wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród kibiców sportu. Atrakcyjność ligowych spotkań, perfekcyjna organizacja i rodzinna atmosfera na trybunach to znaki firmowe PWPW KLZ. Z nieukrywana przyjemnością witamy nowych sympatyków zapaśniczych zmagań PWPW KLZ. Specjalnie dla tych, którzy dołączyli do grona entuzjastów sportu zapaśniczego w nowatorskiej formule PWPW KLZ, pragniemy przybliżyć zasady punktacji walk i zasady rozgrywania spotkań ligowych.
Walka w lidze trwa 2 x 3 min.
Drużyna składa się z zawodników reprezentujących trzy style:
a) zapasy kobiet
b) styl wolny
c) styl klasyczny
W każdym meczu walczy po trzech zawodników reprezentujących każdy ze stylów.
W meczu odbywa się 9 walk.
Zawodnicy zdobywają punkty dla swojej drużyny według następujących zasad:
- wygrana przez przewagę techniczną lub na plecy – zapis 4:0
- wygrana na punkty bez straty punktu – zapis 3:0
- wygrana na punkty przy stracie punktu – zapis 3:1
- remis – zapis 1:1
Sposób zwycięstwa jest bardzo ważny. Położenie na łopatki i przewaga techniczna (12 punktów przewagi) daje drużynie 4 punkty meczowe.
Dla przykładu :
Zawodnik drużyny A wygrywa 14:2. Zwycięża przez przewagę techniczną – stan meczu 4:0 dla drużyny A.
W drugiej walce zawodnik drużyny B wygrywa 3:2 na punkty.
Drużyna B zdobywa 3 punkty, a zawodnik drużyny A, mimo porażki zdobywa 1 punkt meczowy, bowiem przegrał walkę na punkty, zdobywając w tej walce 2 pkt. techniczne. Stan meczu po dwóch walkach – 5:3 dla drużyny A.
Kibice dostrzegają że sposób zwycięstwa i nawet porażki jest bardzo ważny. Może dojść do sytuacji, że przy 9 walkach, zwycięstwo drużyny A w pięciu walkach, nie zapewni im zwycięstwa w meczu (według tradycyjnej punktacji, 5 zwycięstw, zapewnia już wygraną w meczu – np. 5:4).
Poniżej przedstawiamy jak ważne są punkty zdobywane za sposób wygrania, bądź przegrania walki.
Ważną informacją dla kibica, jest udział w meczu tzw. Jokera.
Drużyna ma prawo do wystawieniu jednego zawodnika do 20 roku życia, który ma szansę w przypadku wygranej walki, zdobyć punkty dla swojej drużyny i dodatkowy punkt jako Joker.
Oczywiście w składzie może walczyć kilku zawodników 20 letnich lub młodszych, lecz Jokera ustala się tylko jednego i podaje zaznaczonego w składzie drużyny po ważeniu.
JOKER (przykład), jeżeli wygrywa przez położenie przeciwnika na łopatki zdobywa dla drużyny 4 punkty plus jeden punkt, za to, że jest Jokerem. Joker zdobywa za tą przykładową walkę 5 punktów, drużyna wzbogaca swój dorobek o pięć punktów.
KATEGORIE WAGOWE – SYSTEM ROZGRYWEK
Mecze w ramach Ligi odbywają się wyłącznie w kategoriach olimpijskich mężczyzn i kobiet określonych przez Międzynarodową Federację Zapaśniczą (UWW). W sytuacji, gdy UWW począwszy od stycznia 2018 r. dokona zmian kategorii wagowych, wówczas Zarządca Ligi w fazie play- off Ligi dopuszcza 3 kg tolerancji względem poprzednio obowiązujących kategorii wagowych, chyba że po wprowadzeniu przez UWW zmian Zarządca Ligi postanowi inaczej.
Rozgrywki Ligi odbywają się corocznie systemem: faza zasadnicza oraz faza play-off.
Drużyny biorące udział w rozgrywkach podzielone są na dwie grupy, (grupa „A” oraz „B”) po cztery ekipy. Podział na dwie grupy następuje w drodze losowania przeprowadzonego przez Zarządcę Ligi.
Rozgrywki pomiędzy drużynami w grupach, stanowią fazę zasadniczą sezonu. W każdej grupie rozgrywki przeprowadzone są w formule każdy z każdym tj. tak, aby drużyna w fazie zasadniczej zmierzyła się dwukrotnie z każdą drużyną ze swojej grupy, będąc jednocześnie raz gospodarzem spotkania. .
Po dwie drużyny z każdej z grup, które uzyskały największą liczbę punktów po fazie zasadniczej, awansuje do fazy play-off.
W przypadku uzyskania przez drużyny takiej samej ilości punktów w końcowej klasyfikacji w fazie zasadniczej, o uzyskanym miejscu decydować będzie bilans zapisów walk, bilans punktów technicznych i zdobyte punkty techniczne.
System play- off rozgrywany jest według poniższych zasad:
a) w półfinałowej rundzie fazy play- off spotyka się 1 (pierwszy) zespół grupy „A” z 2 (drugim) zespołem grupy „B” oraz 2 (drugi) zespół grupy „A” z 1 (pierwszym) zespołem grupy „B” w systemie mecz i rewanż – Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach w fazie zasadniczej mają prawo wyboru miejsca rozegrania pierwszego meczu półfinałowej fazy play- off (jako gospodarz meczu lub na wyjeździe) oraz uzyskają prawo do transmisji telewizyjnej wybranego meczu.
b) w finałowej rundzie fazy play- off w zawodach decydujących o tytule Mistrza Polski spotykają się zwycięzcy rund półfinałowych w systemie mecz i rewanż. W przypadku remisu, o zwycięstwie w rundzie finałowej fazy play- off decydować będzie suma punktów zdobyta przez finalistów w dwu meczu.
c) o trzecim miejscu decyduje ilość punktów zdobyta przez drużyny w półfinałowej rundzie fazy play- off – w przypadku uzyskania przez drużyny takiej samej ilości punktów, o trzecim miejscu decyduje bilans zapisów walk, bilans punktów technicznych i zdobyte punktu techniczne.
Pozostali Uczestnicy, którzy zajęli w fazie zasadniczej miejsca 3-4 kończą swój udział w Lidze.
Po przeprowadzeniu wszystkich meczy Zarządca Ligi ogłasza końcową klasyfikację drużyn.
Walki w fazie zasadniczej (I runda – 3 kolejki) i pierwsze mecze fazy play- off odbywają się w kolejności:
a) zapasy kobiet 48 kg;
b) styl wolny 57 kg;
c) styl klasyczny 66 kg;
d) zapasy kobiet 58 kg;
e) styl wolny 74 kg;
f) styl klasyczny 85 kg;
g) zapasy kobiet 69 kg;
h) styl wolny 97 kg;
i) styl klasyczny 130 kg.
Walki w meczach rewanżowych fazy zasadniczej i play- off odbywają się w kolejności:
a) zapasy kobiet 53 kg;
b) styl wolny 65 kg;
c) styl klasyczny 59 kg;
d) zapasy kobiet 63 kg;
e) styl wolny 85 kg;
f) styl klasyczny 75 kg;
g) zapasy kobiet 75 kg;
h) styl wolny 125 kg;
i) styl klasyczny 98 kg