
Mistrzostwa Europy Kadetów starych i juniorów w Kickboxingu: Biało-Czerwoni walczą o medale w Budvie
Ponad 140-osobowa reprezentacja Polski w kickboxingu, złożona z zawodników, trenerów i sędziów, uczestniczyć będzie w Mistrzostwach Europy Kadetów Starszych i Juniorów w czarnogórskiej Budvie. Rywalizacja odbywać się będzie w formułach: Pointfighting, Light Contact, Kick Light, Full Contact, Low Kick i K-1 Rules.
Biało-Czerwoni dziś rozpoczynają rywalizację na Bałkanach i walczyć będą o medale ME. W składzie jest 120 zawodniczek i zawodników i większość z nich to debiutanci w imprezie międzynarodowej tej rangi, ale dobrze przygotowani i gotowi do zmagań na najwyższym poziomie.
Z powodu pandemii koronawirusa w ubiegłym roku nie udało się przeprowadzić Mistrzostw Świata Kadetów i Juniorów w Belgradzie (listopad 2020) i Mistrzostw Europy Seniorów w Antalyi (grudzień). W 2021 roku odbyły się już Mistrzostwa Świata Seniorów we włoskim Lido di Jesolo, gdzie polscy kickboxerzy zdobyli 23 medale, w tym 7 złotych. Po raz 3 w karierze złotym medalistą MŚ został Mateusz Kubiszyn, po raz 2 Kacper Frątczak, Michał Grzesiak i Rafał Gąszczak, a po raz 1 Martyna Kierczyńska i Monika Puzio-Nieszporek. Na najwyższym stopniu podium stanął także weteran Łukasz Rafałko.
Poprzednie ME w młodszych kategoriach wiekowych – Juniorów, Kadetów i Dzieci – rozegrane zostały latem 2019 roku w węgierskim Győr. Polscy kickboxerzy zdobyli wtedy 58 medali – 14 złotych, 17 srebrnych i 27 brązowych.Z tamtej reprezentacji w Budvie wystąpi 10 Biało-Czerwonych medalistów Mistrzostw Europy – K-1 Rules juniorów +60kg Oliwia Gajewczyk (złoto), Low Kick juniorów -81kg Jan Kuczmaja (brąz), Full Contact juniorów -60kg Oliwia Ściągaj (srebro), Kick Light kadetów -60kg Julia Stasiuk (złoto), +69kg Armin Wilczewski (złoto), -42kg Oliwia Czader (srebro), +65kg Wiktoria Ziober (brąz), -57kg Miłosz Bogucki (brąz), Light Contact kadetów +69kg Jakub Płachta (srebro), -42kg Oliwia Czader (brąz), -55kg Natalia Maćkiewicz (brąz), -60kg Julia Stasiuk (brąz). Po dwa krążki wywalczyły Oliwia Czader i Julia Stasiuk.W K-1 Rules juniorów, oprócz Oliwii Gajewczyk zwyciężyła m.in. Martyna Kierczyńska (-60kg), która niedawno w wieku 19 lat została Mistrzynią Świata Seniorek.
W ME 2021 w Budvie Oliwia Czader i Julia Stasiuk wystartują w dwóch formułach w juniorkach – Kick Light i Light Contact – odpowiednio w wagach -55kg i -60kg. W dwóch wersjach walki zobaczymy także Jakuba Płachtę – w Light Contact i Pointfightingu juniorów w kategorii -89kg. Pozostali medaliści też rywalizować będą w juniorach: K-1 Rules Oliwia Gajewczyk -70kg, Miłosz Bogucki -71kg, Jan Kuczmaja -81kg, Full Contact Oliwia Ściągaj -70kg, Low Kick Armin Wilczewski -75kg, Kick Light Natalia Maćkiewicz -50kg, Wiktoria Ziober -70kg.
Podczas turnieju w Czarnogórze naszą reprezentację prowadzić będzie grupa kilkunastu bardzo dobrych trenerów. Oto co powiedzieli nasi szkoleniowcy przed prestiżowymi zawodami.
Rafał Karcz (Pointfighting Juniorów):Będąc od czterech lat trenerem kadry narodowej zawsze staram się wyłonić najlepszych z najlepszych, którzy godnie reprezentować będą Polskę w mistrzowskich zawodach międzynarodowych. Na szczęście moi kadrowicze nie borykają się z kontuzjami i zobaczymy ich w pełni sił w Budvie. Powołałem trzech zawodników plus troje również wyraziło chęć, aby wystartować jeszcze dodatkowo oprócz light contact, również w poinfightingu. Dlatego moja reprezentacja liczy łącznie sześcioro kickboxerów. To zawodnicy młodzi, jednak bardzo ambitni, z zaliczonymi startami w turniejach Pucharu Świata, niektórzy występowali również w ME czy MŚ w gronie kadetów. Skład juniorów jest na dzisiaj optymalny i wierzę, że walczyć będą o każdy punkt i na miarę swoich aktualnych możliwości.Będę się cieszył ogromnie, jeśli któryś z reprezentantów zdobędzie medal. Wierzę w swoją drużynę. Zawsze walczymy o najważniejsze trofea, do tego zobowiązuje bycie członkiem kadry narodowej Polski. Jednak światowy, europejski pointfighting stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie ukrywam, że o medal będzie trudno, ale jestem też dobrej myśli. Moi zawodnicy są odpowiednio przygotowani przede wszystkim przez najlepszych swoich klubowych trenerów, z którymi współpraca układa mi się bardzo dobrze.Nie chcę typować kto ma największe szanse na medal, ale bardzo liczę na Dominika Kaima, Michała Podborskiego oraz Natalię Woińską. Wierzę też w mobilizację Michelle Maier, która wywalczyła już kiedyś medal MŚ kadetów w pointfighting, a także ufam w dobry start Kuby Płachty oraz Tymoteusza Kopy.
Tomasz Janowicz (Light Contact Juniorów):Powołałem reprezentację na podstawie wyników Mistrzostw Polski. Najlepsi z krajowych zawodów dostali szansę i wystąpią w Mistrzostwach Europy w Budvie.Mieliśmy weekendową konsultację podczas której nasi kicboxerzy prezentowali się bardzo obiecująco, więc z optymizmem przystąpimy do zawodów w Czarnogórze.W kadrze juniorów są reprezentanci, którzy odnosili już sukcesy międzynarodowe w kadetach, więc liczę na dobry wynik również w juniorach.
Grzegorz Engel (Kick Light Juniorów):W tym roku mam bardzo silną kadrę, mega energetyczną sportowo. Każdy z zawodników ma ogromne szansę na złoto i tylko taką myśl dopuszczam do siebie. Głód wywołany przez pandemię doprowadził do tego, że jesteśmy tak mocno zdeterminowani, iż w naszych umysłach jest tylko zwycięstwo. Nie ma słabych ogniw w naszej kadrze, są tylko zwycięzcy! Ten wyjazd na Mistrzostwa Europy jest bardzo wyjątkowy, takiej determinacji chyba nigdy nie było. Tylko złoto. Jest to kadra złożona od podstaw. Warto obserwować walki tej grupy kickboxerów, są bardzo mocni.
Włodzimierz Trzeciak (Full Contact Juniorów):Większość kadry narodowej juniorów full contact to debiutanci. Tylko Oliwia Ściągaj ma za sobą starty w Mistrzostwach Europy w Gyor oraz brązowy medal. Mimo braku doświadczenia w rywalizacji z rówieśnikami z Europy liczę na dobry start wszystkich zawodników. Bardzo wysoki poziom wyszkolenia, mimo młodego wieku, już prezentują Oskar Sobański, Mieszko Siemiątkowski, Olaf Pera oraz Barbara Skrzypczak. Liczę, że wszyscy powołani zawodnicy dotrą do strefy medalowej i na przynajmniej 3 tytuły mistrzowskie.
Tomasz Szczepaniuk (K-1 Rules Juniorów):Na Mistrzostwa Europy pojechali sami finaliści Mistrzostw Polski z 2020 i 2021 roku. To najlepsi kickboxerzy w kraju. Przez pandemię praktycznie 2 lata nie mieliśmy startów międzynarodowych, a z kadry z 2019 roku pozostali nieliczni, którzy jeszcze są w wieku juniora.Ciężko powiedzieć kto może osiągnąć sukces, bo większość kadrowiczów dobrze radzi sobie na arenie ogólnopolskiej, lecz mają jeszcze małe doświadczenie międzynarodowe. Wiem, że wszyscy będą się mocno starać.Jak już wspomniałem od nowa budujemy kadrę juniorów i juniorów młodszych, czyli przyszłe zaplecze reprezentacji seniorów. Chcemy jak najlepszych wyników, ale zbliżający się start wszystko zweryfikuje. Mam nadzieję, że nie zabraknie złotych krążków z tych Mistrzostw Europy.
Emilia Szabłowska (Pointfighting Kadetów):W tym roku w kadrze pointfightingu kadetów znalazło się 9 zawodników – 3 dziewczyny i 6 chłopaków. Jest nas tym razem mniej, ponieważ kadeci młodsi zostali wycofani z ME, a także dlatego, że wyjazd jest bardzo drogi. Na szczęście wszyscy najlepsi zawodnicy dali radę zebrać fundusze i przy wsparciu PZKB udali się do Czarnogóry. Bardzo nieprzyjemny jest fakt, ze Pola Stołowska, nasza Mistrzyni Polski kategorii -50kg doznała na zawodach poważnej kontuzji palca u stopy i niestety w tym roku ME ją omijają. Musiała poddać się operacji i aktualnie ma włożone druty. Na szczęście wszystko się zrasta prawidłowo.W moim odczuciu największe szanse medalowe ma Nina Śmigielska, która w Polsce ostatnio wszystkie walki w swojej wadze -42kg wygrywa przewagami technicznymi, a także parę razy triumfowała w wyższych kategoriach. Widziałam, że w Budvie będzie miała kilkanaście przeciwniczek, ale powinna sobie poradzić. Rok temu Mistrzostw Świata nie było, odpadło nam wiele turniejów międzynarodowych w przeciągu ostatnich dwóch lat, więc naprawdę ciężko jest szacować wynik już teraz. Mnie zadowolą dwa medale zawodów tej rangi. Jak wiemy w pointfightingu o te medale zawsze jest najtrudniej, ponieważ poziom jest bardzo wysoki. Wierzę, że praca w klubach, na konsultacjach w Warszawie w końcu da efekt. Wraz z trenerem Mateuszem Dylawerskim i kadetami na pewno tanio skóry nie sprzedamy. A może okaże się, że i połowa naszej kadry wróci z krążkami. Trzymajcie za to kciuki.
Agnieszka Turchan (Light Contact Kadetów):Przed zawodami był bardzo gorący czas, mnóstwo dokumentów do przygotowania, WAKO wprowadziło imienną rejestrację: profil dla każdego zawodnika, trenera, sędziego, fizjoterapeuty, oficjela i wiele dokumentów do wgrania w programie(…).Jeśli chodzi o kadrę Kadetów Light Contact, mamy w szeregach „świeżaków” z powodu zeszłorocznej przerwy w startach międzynarodowych i odwołanie MŚ Kadetów i Juniorów. Jednak część z tych zawodników startowała już na Pucharach Świata i Europy i ma doświadczenie. W przeważającej części to Mistrzowie i Wicemistrzowie Polski. Ale mamy też startujących pierwszy raz na zawodach międzynarodowych.
Rafał Mazurowski (Kick Light Kadetów):Moja kadra to kadeci w formule Kick Light. Biorąc pod uwagę rok przerwy w startach międzynarodowych z powodu pandemii medaliści przeszli do juniora. A zatem obecnie kadrowicze w większości są debiutantami, aczkolwiek wśròd nich widzę potencjał, ktòry przy sprzyjającym losowaniu może dać nadzieję na medale. Na pewno Wiktoria Szumska z KSW Szczecinek jest jedną z bardziej doświadczonych zawodniczek. Widzę potencjał u Xaviera Rzeszuta z klubu Sporty Walki Piła. Dobrze prezentuje się Sebastian Jędraś z KS X Fight Piaseczno. Oczywiście nie sposób wszystkich wymieniać i przed ME zapeszać, ale nie wykluczam niespodzianek! Najważniejszy jest dobry start, a werdykty pozostawmy sędziom.