SPONSORZY
  • krex
  • energo
  • tlo-msz1200-1038x576

 

  1. Home
  2. Kickboxing
  3. Mistrzostwa Polski Full Contact: Szlachcic, Bushchak i Słodkowski ze złotymi medalami
Mistrzostwa Polski Full Contact: Szlachcic, Bushchak i Słodkowski ze złotymi medalami

Mistrzostwa Polski Full Contact: Szlachcic, Bushchak i Słodkowski ze złotymi medalami

0
0


Wiele ciekawego działo się podczas Mistrzostw Polski Full Contact w Płocku. Złoty medal zdobyła m.in. aktualna Mistrzyni Świata w tej formule Kinga Szlachcic w kategorii -60kg. Na najwyższym stopniu stanęli także np. Mistrzowie Świata z 2023 roku w Light Contact Roman Bushchak i Bartosz Słodkowski.

W finale MP 2024 Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra) wygrała z Oliwią Czader (Beskid Dragon Bielsko-Biała) i tym samym obroniła tytuł. Ale triumfatorka nie ukrywała, że odczuwa niedosyt rywalizacji, choć oczywiście cieszyła się z końcowego zwycięstwa.

– Finał zakończył się jednogłośną decyzją sędziów na moją korzyść. Obecnie jestem w stałym kontakcie z trenerami reprezentacji, którzy starają się zapewnić kadrowiczom starty kontrolne. W tym sezonie startowym z pewnością będę starała się uczestniczyć w każdej możliwej konfrontacji między ringowymi linami – mówi Kinga Szlachcic.

Mimo zmiany formuły walk (skuteczne próby!), po złoto sięgnęli wspomniani Roman Buschak -91kg i Bartosz Słodkowski +91kg. W pojedynkach o złote medale Mistrzowie Świata Light Contact (w kat. -89kg i +94kg), wygrywali w Płocku: Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice) z Piotrem Tomczakiem (LZS Poprawa Siedlików) i Bartosz Słodkowski (KSW Gorilla Głubczyce) z Aleksandrem Jakubowskim (UKS Dragon Gorzów Wielkopolski).

Roman Bushchak: – W końcu wystartowałem w tej formule, po dwóch latach przerwy od Full Contactu. Jestem z tego bardzo zadowolony, ponieważ walki na ringu zawsze były dla mnie czymś widowiskowym. Stoczyłem dwa pojedynki, pierwszy był najtrudniejszy, ponieważ walczyłem z brązowym medalistą Mistrzostw Świata Karolem Karczmarkiem (Ożarowska Szkoła Kickboxingu Ożarów Mazowiecki). Razem z moim trenerem Krzysztofem Wiśniewskim przygotowaliśmy plan, który się sprawdził i skończyłem z ręką w górze. Drugą, finałową walkę wygrałem przed czasem. Po moim uderzeniu przeciwnik był liczony i miał rozcięty łuk brwiowy, przez co nie był w stanie kontynuować walki. Moje wcześniejsze osiągnięcia związane z Full Contact to Młodzieżowy Mistrz Polski w 2021 roku. Dla zdobywania doświadczenia brałem udział w Sobótkach w wersji Full Contact. Kolejnym startem będą mistrzostwa Polski w Light Contact i Pointfighting, które odbędą się w Będzinie.

Bartosz Słodkowski: – Na Mistrzostwach Polski seniorów w formule Full Contact stoczyłem dwa pojedynki i – co cieszy – obydwa zakończone przed czasem. Tym razem finał nie był najtrudniejsza przeprawą, oponent z pierwszej walki Igor Wachowiak (SKF Boksing Zielona Góra) cechował się większym wachlarzem umiejętności. Był to mój pierwszy start w tej formule, jednak wszystko poszło zgodnie z planem – tytuł Mistrza Polski oraz powołanie do kadry narodowej. Na ten moment myślę, że zaliczę jeszcze jedne Mistrzostwa Polski w tym półroczu oraz jakąś walkę zawodową.

W wadze -71kg tytuł mistrzowski obronił Adrian Koszałka (Waleczna Lubelszczyzna Lublin), po finałowym zwycięstwie z Mateuszem Gunią (KS Dragon Starachowice).

 Byłem bardzo dobrze przygotowany do tej imprezy, dwie znaczące zmiany jakie wprowadziliśmy w cały cykl przygotowań to solidna baza siłowa budowana przed sezonem i tygodniowy obóz kondycyjno-sparingowy w Zakopanem. Rezultaty były widoczne gołym okiem i podczas walk, byłem silniejszy oraz miałem lepszą bazę tlenową od swoich rywali – powiedział zawodnik klubu Waleczna Lubelszczyzna & Motor Lublin Klub Sportów Walki, trenujący pod okiem Tomasza Borowca.

– Szkoleniowcowi zawdzięczam taki progres w tej formule, dziękuję! W Płocku stoczyłem trzy walki na pełnym dystansie. Finał nie był najtrudniejszą przeprawą. Narzuciłem swoją grę przeciwnikowi i od początku pierwszej rundy pewnie prowadziłem do końca pojedynku. Jakbym miał wskazać, który z pojedynków był najtrudniejszy, wskazałbym ćwierćfinałowy, mimo wysokiej przewagi punktowej. Dodatkowo bardzo cieszy fakt, że zostałem wyróżniony jako najlepszy zawodnik turnieju w kategorii seniorów z rąk trenera kadry Radosława Laskowskiego. Były to dla mnie bardzo ważne zawody, ponieważ chcę walczyć o najwyższe laury w walkach na arenie międzynarodowej, a bez powołania do reprezentacji jest to po prostu niemożliwe. Docelowo szykuję się na Puchar Świata w Budapeszcie, który jest moim głównym celem na te półrocze – dodał 4-krotny złoty medalista MP.

W formule Full Contact po kolejne z rzędu złote krążki sięgnęli m.in.: -60kg Serhii Kishko (Krakowska Szkoła Sportowa Smok; w poprzednich latach wygrywał w -57kg), wspomniana Kinga Szlachcic, jak również -70kg Karolina Juja (KKS Sporty Walki Poznań) i -65kg Maria Jackowska (SKF Boksing Zielona Góra).

– Walka finałowa była dla mnie trudna, z bardzo dobrą zawodniczką, z którą miała już przyjemność rywalizować. Jest to moje już 3 Mistrzostwo Polski w tej formule, więc tytuł w tym roku obroniłam. Kolejnym startem będą prawdopodobnie Mistrzostwa Polski w Light Contact i jeżeli będzie możliwość to Puchar Świata w Budapeszcie – przyznała Karolina Juja.

Tytuły zdobyli także m.in.: -57kg Mateusz Kornecki (KKS Sporty Walki Poznań) oraz tym razem bez walki w wadze -48kg Wicemistrzyni Świata Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk) i +70kg Sandra Zganiacz (Iron Fight Team Strzelce Krajeńskie).

Oprócz wymienionego wcześniej Adriana Koszałki, z Walecznej Lubelszczyzny złoto w seniorach zdobył w kat. -86kg Michał Walczak.

– Występ oceniam jako udany, stoczyłem 3 walki każda z nich była inna. Pokazały nad czym muszę pracować, aby wyeliminować błędy. Finał z Bartoszem Papierzem (KKT Bałtyk Koszalin) był najtrudniejszą przeprawą, ponieważ w półfinale doznałem kontuzji prawej ręki i dlatego nie mogłem nią bić w walce finałowej. Skupiłem się głównie na lewej ręce i kopnięciach. Wydaje mi się, że rywal po pierwszej rundzie wiedział, że używam tylko lewej ręki. A jeśli chodzi o uraz, jest to złamanie Benneta – przyznał Michał Walczak.

W rywalizacji kobiet, w kat. -56kg Marta Pyra (KKS Sporty Walki Poznań) pokonała Natalię Dulian (X Fight Piaseczno), a w -52kg Martyna Gasińska (Rawski Klub Karate Kyokushinkai Rawa Mazowiecka) wygrała z Nicolą Kaczmarek (KS Prosna Kalisz).

Marta Pyra: – Niestety miałam tylko jedną walkę, ponieważ moja przeciwniczka z półfinału się rozchorowała i wygrałam walkowerem. Co do finału to od początku kontrolowałam przebieg pojedynku. Z rundy na rundę czułam większą pewność i luz w walce, co pozwoliło mi na większą zabawę kopnięciami. To skutkowało kilkoma czystymi kopnięciami na głowę. Starannie wykonałam plan na walkę i wypełniałam rady sekundantów. I tu podziękowania dla trenera Wojtka Kiersteina i Cecylia Pudlickiej za super rady. Trenerka Cecylia zgodziła się zastąpić w tej ważnej roli mojego drugiego klubowego trenera Radka Laskowskiego, który w tym samym czasie stał w narożniku Olafa. Do tej pory w seniorach już raz sięgnęłam po tytuł mistrzowski w 2021 roku, po 3 ciężkich walkach. Jeśli chodzi o kolejne starty to będą to Mistrzostwa Polski w Light Contact. Przy okazji, podziękowania również dla trenera Rafała Bagińskiego z macierzystego klubu Dragon Gorzów Wielkopolski.

Martyna Gasińska: – Na Mistrzostwach Polski stoczyłam 2 walki. Z każdą z przeciwniczek walczyłam już kiedyś na innych turniejach. Wcześniej w formule Full Contact zdobywałam srebrne medale MP, zawsze minimalnie przegrywając finał na punkty 1:2, ale tym razem z trenerami Karolem Ładą, Markiem Gasińskim i Marcinem Kopczyńskim przygotowaliśmy taktykę, która nie zakładała takiego wyniku. Kolejnym startem będą Mistrzostwa Polski Low Kick.

Bardzo zacięty przebieg miał finał -81kg, w którym Oskar Dąbrowski (KS Prosna Kalisz) wygrał 2:1 z Rafałem Dobiesem (LKS Puncher Płock). – Stoczyłem 4 trudne walki, ale z każdej ciężkiej sytuacji potrafiłem wyjść i to moje ręce były uniesione ku górze. W pierwszej walce początkowo byłem lekko zardzewiały, ale z rundy na rundę się rozkręcałem. W drugim pojedynku od pierwszej rundy była mocna bitka. Trener w przerwie powiedział żebym nie wchodził w jego grę. Od drugiej rundy prowadziłem walkę pod swoje dyktando. W półfinale spotkałem się z przeciwnikiem z klubu karate, z którym już wygrałem na młodzieżowych mistrzostwach 2 lata temu. Moja determinacja i strona psychiczna złamała przeciwnika i w 3 rundzie już mogłem walczyć spokojnie. W finale doszło do rewanżu z Rafałem Dobiesem za walkę z MP w 2019 roku w Kick Light. Głodny rewanżu i pokazanie tego co potrafię w ringu i że odnajduję się bardziej w formułach ringowych pokazałem swoją wyższość. To był bardzo emocjonujący pojedynek dla wszystkich – powiedział podopieczny trenera Konrada Parat; w narożniku pomagał także trener Przemysław Kaczmarek.

W finale kat -67kg Szymon Gaczyński (KSW Szczecinek) pokonał Tomasza Tomczyka (UKS Sanda Płock). – Swój występ na mistrzostwach uważam za dobry, każda walka była wymagająca, ale wyniki wszystkich trzech na moją korzyść. Finał był wymagający, ale minimalnie poprzeczkę wyżej postawił mi przeciwnik z półfinału. Po raz pierwszy zostałem Mistrzem Polski w tej formule. Wcześniej mój dorobek z MP Full Contact to w juniorach jeden brąz w 2021 i srebro w 2022.

MP seniorów formuły Full Contact (zwycięzcy na pierwszym miejscu)

+91kg Bartosz Słodkowski (KSW Gorilla Głubczyce) – Aleksander Jakubowski (UKS Dragon Gorzów Wielkopolski)

-91kg Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice) – Piotr Tomczak (LZS Poprawa Siedlików)

-86kg Michał Walczak (Waleczna Lubelszczyzna Lublin) – Bartosz Papierz (KKT Bałtyk Koszalin)

-81kg Oskar Dąbrowski (KS Prosna Kalisz) – Rafał Dobies (LKS Puncher Płock)

-75kg Przemysław Pawlak (Gladiator Binczarowa) – Szymon Salachna (Beskid Dragon Bielsko-Biała)

-71kg Adrian Koszałka (Waleczna Lubelszczyzna Lublin) – Mateusz Gunia (KS Dragon Starachowice)

-67kg Szymon Gaczyński (KSW Szczecinek) – Tomasz Tomczyk (UKS Sanda Płock)

-63,5kg Łukasz Sosnowski (SKF Boksing Zielona Góra) – Karol Poleszak (Waleczna Lubelszczyzna Lublin)

-60kg Serhii Kishko (Krakowska Szkoła Sportowa Smok) – Patryk Bodzek (Beskid Dragon Bielsko-Biała)

-70kg Karolina Juja (KKS Sporty Walki Poznań) – Joanna Mucha (Gladiator Binczarowa)

-65kg Maria Jackowska (SKF Boksing Zielona Góra) – Agata Fijałkowska (UKS Sanda Płock)

-60kg Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra) – Oliwia Czader (Beskid Dragon Bielsko-Biała)

-56kg Marta Pyra (KKS Sporty Walki Poznań) – Natalia Dulian (X Fight Piaseczno)

-52kg Martyna Gasińska (Rawski Klub Karate Kyokushinkai Rawa Mazowiecka) – Nicola Kaczmarek (KS Prosna Kalisz).