SPONSORZY
  • krex
  • energo
  • tlo-msz1200-1038x576

 

  1. Home
  2. Zapasy
  3. Dębica: Spotkanie z Olimpijczykiem Józefem Lipieniem
Dębica: Spotkanie z Olimpijczykiem Józefem Lipieniem

Dębica: Spotkanie z Olimpijczykiem Józefem Lipieniem

0
0

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy ma zaszczyt serdecznie zaprosić na spotkanie z Panem Józefem Lipieniem, które odbędzie się 8 maja 2024 r. (środa) o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Akademickiej 10.
Spotkanie z mistrzem Polski, Europy i świata, olimpijczykiem, srebrnym medalistą olimpijskim i trenerem, uroczyście zainauguruje celebrację XXI Tygodnia Bibliotek, wpisując się zarazem w obchody Roku Braci Kazimierza i Józefa Lipieniów oraz Roku Polskich Olimpijczyków.
Połączenie ze sobą dwóch, na pozór nie mających ze sobą stycznych sfer, stanowi hołd wobec bezkompromisowości, wytrwałości, hartu ducha, samodyscypliny oraz charyzmy „bliźniaków z Jaczkowa”. Zachęcamy do przybycia także tych, którym dotychczas świat sportu jawił się bardzo odległym!


Już za dwa miesiące w Paryżu po raz kolejny zapłonie olimpijski znicz, a spojrzenia wszystkich zwrócą się w jednym kierunku – ku tym, którzy mają odwagę sięgać po zwycięstwo. Ku olimpijskim szczytom od początku swojej sportowej drogi zwracali się bracia Kazimierz oraz Józef Lipieniowie.
Bliźniakom zawdzięczamy coś znacznie więcej, aniżeli sportową ekscytację, bowiem dalece przewyższa ją poczucie więzi, dumy oraz bezbrzeżny podziw wobec swoistego bohaterstwa, jakim wykazywali się wówczas – w dekadach, kiedy wszystko, co wzniosłe wydawało się nam, dębiczanom i Polakom, nieosiągalne.


Pan Józef Lipień, urodzony w 1949 r. swe sportowe pasje pielęgnował od najmłodszych lat. Jego ścieżka wiodła od lekkoatletyki i piłki ręcznej aż do zapaśnictwa, na gruncie którego stał się ikoną tej dyscypliny. Zakończenie kariery sportowej stało się równoznaczne z roztoczeniem opieki trenerskiej nad kolejnymi pokoleniami młodych zapaśników. O wszystkich meandrach swojej sportowej kariery opowie nam już wkrótce, niewątpliwie, z właściwym sobie poczuciem humoru i szczerością, odsłaniając mnóstwo fascynujących faktów oraz anegdot.


Dziewięciokrotny mistrz Polski w wadze koguciej oraz piórkowej podarował nam swoimi zwycięstwami pewność, że konsekwentna praca nad sobą, ogromna, ambicja tak zdrowa, jak zdrowe są zasady rywalizacji sportowej, niedościgniona siła woli prowadzą ku jasno określonemu celowi. Zdobywając podczas kolejnych mistrzostw trofea, jednoczył nas, wydając się zapewniać, że etos pracy nad sobą gwarantuje arcymistrzostwo.


8 maja 2024 r. każdy z Was będzie mógł osobiście poznać Olimpijczyka, dzięki któremu odmieniło się oblicze zapaśnictwa, a już z pewnością ustaliła się tradycja tej dyscypliny w naszym rodzinnym mieście – Dębicy. Warto zarezerwować sobie kilka chwil przed spotkaniem z Panem Józefem Lipieniem, by obejrzeć ekspozycję okolicznościową w naszej bibliotece.